پرداخت عوارض خروج از کشور

عوارض خروج از کشور

عوارض خروج از کشور بابت چه دریافت می شود؟

مطابق با قوانین مصوب، مسافران ایرانی که قصد خروج از کشور را دارند بایستی عوارض خروج از کشور پرداخت کنند و به استناد تبصره ماده ۴۵ قانون مالیات بر ارزش افزوده، ایرانیان مقیم خارج از کشور که دارای کارنامه شغلی از وزارت تعاون، کار ورفاه اجتماعی هستند در خصوص پرداخت وجوه عوارض خارج شدن از کشور مستثنی شده‌اند لذا کلیه ایرانیان مقیم خارج از کشور برای خروج از کشور در صورت عدم ارائه کارنامه شغلی می‌بایست برابر مقررات عوارض خروج از کشور پرداخت کنند. هموطنان عزیزی که قصد سفر به خارج از کشور را دارند باید مطابق با جدول زیر عوارض خروج را به حساب 2110100250009 نزد بانک ملّی ایران به نام اداره کل امور مالیاتی پرداخت و فیش واریزی را به هنگام خروج از کشور به همراه سایر مدارک ( پاسپورت و بلیط و ... ) به همراه داشته باشند.

البته به تازگی بانک ملی ایران، سامانه ای را به منظور پرداخت آنلاین یا الکترونیکی عوارض خروج از کشور راه اندازی نموده است که با مراجعه به لینک زیر می توانید از آن طریق عوراض خروج از کشور را پرداخت نمایید.

به منظور پرداخت عوارض خروج از کشور کلیک کنید

هزینه عوارض خروج از کشور - مبالغ پرداختی

  • هر مسافر (حتی افراد زیر 2 سال) هنگام خروج از کشور باید مبلغی را بعنوان عوارض خارج شدن از کشور پرداخت نماید. مبلغ عوارض خروج که باید قبل از سفر در یکی از شعبات بانک ملی پرداخت شود و قبض آن می‌بایستی همراه پاسپورت در هنگام خروج به قسمت گذرنامه ارائه گردد.
  • در ماده واحده قانون دریافت عوارض خروج از کشور آمده است: دولت مکلف است از هر مسافری که با گذرنامه دولت جمهوری اسلامی ایران به خارج از کشور مسافرت می‌نماید برای بار اول در هر‌ سال مبلغ پنجاه هزار (۵۰/۰۰۰) ریال و برای بار دوم و بیشتر در همان سال برای هر نوبت مبلغ یکصد هزار (۱۰۰/۰۰۰) ریال تحت عنوان عوارض خروج‌ از کشور اخذ و به حساب درآمد عمومی کشور منظور نماید.

مدارک مورد نیاز به منظور پرداخت عوارض خروج از کشور عبارتند از:
  • کد ملی صاحب گذرنامه
  • ملی کارت خودپرداز بانک ملی ايران
  • رمز دوم ملی کارت (از طريق دستگاه خودپرداز قابل دريافت می باشد)
نوع مسافرت مقصد نوع مرز خروجی مبلغ به ریال

زیارتی
عراق و کربلا زمینی 125,000
هوایی 375,000
عمره مفرده هوایی 375,000
حج واجب هوایی 375,000

گردشگری

تمام مقاصد توریستی و گردشگری
زمینی 250,000
دریایی 250,000
هوایی 750,000

پرداخت اینترنتی عوارض خروج از کشور و بیمه مسافرتی

پرداخت عوارض خروج از کشور